22 Haziran 2021 Salı
Uçar’dan 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü mesajı

Uçar’dan 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yazılı basın açıklamasında bulundu.

İl Başkanı Uçar yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’nin sınır tanımayan gazeteciler örgütünün 2021 yılı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 153. sırada yer aldığını vurgulayarak şu ifadelere yer verdi; “3 Mayıs, Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında özgür ve bağımsız bir basın için Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kabul edilmiştir. Her türlü baskı ve sansüre rağmen fedakârca görev yapan basın mensupları, koronavirüs ile mücadelede de halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görevlerini can siperane şekilde görevini sürdürmekte. Halkımızın gerçekleri öğrenmesi için canla başla mücadele eden tüm basın emekçilerinin basın özgürlüğü gününü canı gönülden kutluyor, tüm basın mensuplarına özgür bir meslek yaşamı diliyorum.

Ülkemiz ne yazık ki basın özgürlüğünde her geçen gün gerilemeye devam etmekte. Türkiye, sınır tanımayan gazeteciler örgütünün 2021 yılı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 153. Sıra yer aldı. Nitekim İçişleri Başkanlığı'na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün geçtiğimiz günlerde yayınladığı genelge ile kolluk personelinin kamusal alanda görev yaparken ses ve görüntü alınmasının engellemesi hakkında genelge, ülkemizde basın özgürlüğünün ulaştığı noktayı göstermektedir.

Her türlü baskı ve sansüre rağmen halkın haber alma özgürlüğünü her zaman savunan ve bunun için mücadele eden özgür basını, görevini meslek etiğine uygun ve ilkeli şekilde yapan tüm basın mensuplarımızı selamlıyor, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyorum.”

3.05.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz